Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zasady dla Zawodników

Drogi Zawodniku, 

 1. Masz prawo popełniać błędy. Bez ich popełniania nie nauczysz się grać w piłkę nożną.
   
 2. Każdy błąd należy zidentyfikować, przyznać się do niego, nauczyć się z niego i o nim zapomnieć.
   
 3. Zwrot: „nie umiem” zastąp zwrotem: „Nie umiem JESZCZE, ale się nauczę”.
   
 4. Trenerzy trenują, arbitrzy sędziują, zawodnicy grają, a rodzice wspierają swoje dzieci i oglądają grę ich zespołu. Pozwól każdemu wykonywać swoje zadania, a sam skoncentruj się na swojej roli.
   
 5. Gdy trener mówi bądź skoncentrowany i słuchaj, co chce Ci przekazać. Nie rozmawiaj wtedy z kolegą ani nie baw się piłką, gdyż w ten sposób okazujesz mu brak szacunku.
   
 6. Zły stan murawy, ciasna i brudna szatnia, brak ławki rezerwowych, fatalna pogoda. Nic nie jest w stanie Cię wyprowadzić z równowagi. Ty chcesz grać w piłkę i koncentrujesz się na tym, żeby jak najlepiej wystąpić w meczu.
   
 7. Mecz zaczyna się w szatni, dalej rozgrywa się na boisku, trwa podczas rozciągania i kończy się po omówieniu go przez drużynę.
   
 8. Po meczu niezależnie od wyniku podaj rękę rywalom i sędziemu oraz podziękuj im za wspólny mecz.
   
 9. W przypadku porażki okaż szacunek rywalowi, w przypadku zwycięstwa bądź pokorny. Jeśli jesteś dobry to nie trzeba o tym mówić, bo i tak wszyscy się o tym dowiedzą w swoim czasie.
 10. Siedzenie na ławce, to nie porażka, tylko część tego sportu. Jeśli chcesz więcej grać, to musisz ciężej pracować.
   
 11. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie możesz sobie poradzić przyjdź i porozmawiaj o tym z trenerem. Pamiętaj, że trener to też wychowca i chętnie pomoże Ci z każdym problemem, nie tylko tym dotyczącym Twojej gry w zespole. Jeśli problem dotyczy gry w zespole, to pierwszą osobą, z którą powinieneś porozmawiać jest trener, a dopiero potem rodzic lub opiekun. Jeśli to nie wyjdzie, wtedy poproś o pomoc rodzica i postarajcie się wspólnie z trenerem rozwiązać problem. Unikaj sytuacji, w której to rodzic rozwiązuje za Ciebie Twoje problemy.
   
 12. Pamiętaj, żeby po meczu nie krytykować gry kolegów. Usiądźcie i wspólnie z kolegami i trenerem przeanalizujcie mecz. Pamiętaj, żeby analizę meczu zaczynać od siebie.
   
 13. Bądź odpowiedzialny. Pamiętaj, że proces szkolenia wymaga wielogodzinnej pracy trenerów w celu przygotowania treningów. Informuj z wyprzedzeniem o swoich nieobecnościach. Uwzględniaj terminy meczów ligowych, treningów oraz obozów w swoich planach. Ponadto pamiętaj, że przynależąc do drużyny masz zobowiązania wobec swoich kolegów z zespołu i trenerów.
   
 14. Bądź punktualny. Powinieneś być 15 minut przed treningiem, żeby się przebrać, porozmawiać z kolegami i trenerem. W przypadku meczu powinieneś być godzinę przed, żeby się przebrać, wysłuchać odprawy, odpowiednio rozgrzać i nastroić przed meczem.
   
 15. Bądź zorganizowany. Pamiętaj, żeby wcześniej spakować wszystkie rzeczy na trening lub mecz.
   
 16. Dbaj o odpowiednie nawyki dla sportowca: w kwestii zdrowego żywienia i regeneracji. Pamiętaj, żeby nie zabierać na mecze i wyjazdy sportowe: słodyczy, słonych przekąsek, słodzonych napojów itp. Piłkarze nie potrzebują tych rzeczy żeby dobrze spędzić czas. Musisz też zjeść odpowiedni posiłek przed treningiem lub meczem, wyspać przed i zregenerować po meczu. Nawyki kształtują się, nie pytając nas o zgodę, więc zadbaj o to, żeby były jak najlepsze.
   
 17. Jeśli jesteś już wystarczająco duży, a treningi odbywają się w okolicy miejsca Twojego zamieszkania usamodzielnij się i samemu dojeżdżaj na trening.
   
 18. Torbę na mecz lub obóz nosi zawodnik, a nie rodzic. Jeśli torba jest bardzo ciężka, to poproś rodzica lub opiekuna o pomoc, ale nie pozwól, żeby ktoś nosił za Ciebie torbę.
   
 19. Pamiętaj, że edukacja jest na pierwszym miejscu. Zaplanuj swoją naukę po szkole tak, żeby nie kolidowała z treningami i meczami.
   
 20. Udział w meczu jest nagrodą za dobrą pracę na treningach w ciągu tygodnia.
   
 21. Nieważne skąd jesteś, jaki masz kolor skóry, kogo znasz, gdzie się wychowałeś i ile kosztowały Twoje buty do piłki. Okazywanie szacunku drugiej osobie zaczynamy od wypowiedzenia „dzień dobry” każdemu napotkanemu pracownikowi i zawodnikowi WBSu. Szacunek okazujemy wszystkim na boisku i poza nim.
   
 22. Niezależnie od wyniku meczu lub pozycji w lidze, pamiętaj żeby zawsze prezentować pozytywne nastawienie.
   
 23. Przemoc to nie jest rozwiązanie. Ucz się rozwiązywać swoje problemy poprzez dialog z drugą osobą.
   
 24. Mów zawsze prawdę. Nawet najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa.
   
 25. Słabszym trzeba pomagać, a nie z nich drwić. Jeśli widzisz, że ktoś ma problem lub jest nowy i nie potrafi się odnaleźć, to pomóż mu zamiast się z niego nabijać.
 26. Jesteśmy jedną drużyną na boisku i poza nim. Walczymy za siebie i za kolegów. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to mu pomagamy i nigdy się od niego nie odwracamy. Jeśli ja potrzebuję pomocy, to o nią proszę, bo wiem, że tu zawsze ją otrzymam.

Zespół BVB Academy WBS Warsaw
BVB_Academy_WBS_Warsaw___logo___School_Partner___WBS_Warsaw_B.png

facebook
instagram
youtube
youtube