Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa Środa - Obiad

28.09.2016

Jak powinien wyglądać główny posiłek młodego piłkarza?

Kolejnym bardzo ważnym posiłkiem w diecie młodego sportowca jest obiad. Zaraz po śniadaniu jest to drugie główne źródło energii w ciągu dnia. Co zatem młody piłkarz powinien jeść na obiad w dniu, w którym czeka go trening lub mecz?

Jeżeli obiad składa się z dwóch dań (zupy i drugiego dania) to warto zrobić pomiędzy nimi przerwę ok. 40-60 minut.Dobrze jest też, aby zupa nie była wtedy zbyt duża objętościowo, przez co w żołądku będzie jeszcze miejsce na drugie danie.

Bardzo dobrym pomysłem są zupy kremy – smaczne, zdrowe a zarazem proste i szybkie w przygotowaniu. Zawierąją mnóstwo składników odżywczych i znakomicie rozgrzewają organizm w chłodne jesienno-zimowe dni. Ponadto to świetna alternatywa dla dzieci, które nie przepadają za surówkami, aby w ich jadłospisie występowały warzywa. Co więcej, jeśli do zupy krem dodamy np. ryż i kawałek mięsa, będzie ona stanowiła wartościowy, pożywny posiłek.

Nie martwmy się jednak, jeśli nasz obiad nie zawiera zupy. Drugie danie samo w sobie może być pełnowartościowe. Musi być ono tylko prawidłowo skomponowane. Co to znaczy? Otóż: 50% talerza powinien stanowić produkt węglowodanowy (główne źródło energii w diecie sportowców), czyli: ryż, kasza, makaron, ziemniaki. Pozostałą połowę tworzą warzywa (25%), najlepiej
gotowane i lekkostrawne oraz produkt białkowy (25%) -mięso, ryby, jajka. Z mięs powinny dominować: indyk, kurczak, cielęcina i wołowina. Unikajmy wieprzowiny, która ze względu na dużą zawartość tłuszczu nie jest zalecana w diecie osób aktywnych fizycznie. Od czasu do czasu mięso zastąpić można nasionami roślin strączkowych takimi jak: fasola, groch, soczewica czy ciecierzyca. Nie zapominajmy także o porcji zdrowych tłuszczów (np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, pestki słonecznika, awokado). Zwracajmy uwagę, aby przygotowywane potrawy były lekkostrawne. Starajmy się nie smażyć na głębokim tłuszczu, tylko gotować w wodzie, na parze, piec w folii lub ewentualnie tylko delikatnie podsmażyć i dusić.

Schemat przedstawiający talerz obiadowy sportowca:
wykresdietawbs.jpg
Dietetyk Akademii Piłkarskiej 
Justyna Piskorz

facebook
instagram
youtube
youtube