Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - MANDARYNKI

02.12.2020

Grudzień to miesiąc, który niewątpliwie kojarzy się ze Świętami, szczególnie najmłodszym. O ile pogoda dopisze, zabawy na śniegu mogą trwać bez końca, a rywalizacja na boisku w białej aurze nabiera nowego znaczenia. Niezależnie od pogody nasi młodzi zawodnicy już odliczają dni do Świąt kiedy to zasiądą do stołu z najbliższymi, zjedzą ulubione potrawy i rozpakują wymarzone prezenty. Z pewnością spośród wszystkich świątecznych smaków, najbardziej ich cieszą słodkie wypieki. Ciasta z dodatkiem maku, bakalii, karmelu i czekolady oraz popularne pierniczki to zdecydowanie nieodłączny element tego magicznego czasu. Ich zapach unosi się w całym mieszkaniu tak samo jak zapach cytrusów, a dokładniej mandarynek. Te niewielkie owoce co roku w okresie zimowym królują w naszym menu. Czym charakteryzuje się ten rodzaj cytrusów, jakie właściwości odżywcze posiada i czy bez obaw możemy się nim najadać?

Mandarynka to owoc blisko spokrewniony z pomarańczą, jest mniejszy i niewątpliwie wygodniejszy do jedzenia ze względu na cienką skórkę. Jest przy tym bardzo smaczny, dlatego też cieszy się takim powodzeniem. Jego słodki pomarańczowy miąższ kryje za sobą szereg cennych wartości odżywczych mających szczególne znaczenie w czasie ograniczonego dostępu do krajowych owoców. Ten pochodzący z Południowej Azji owoc w swoim składzie zawiera dużą ilość wody, co będzie pozytywnie wpływać na stopień nawodnienia organizmu człowieka, a odgrywać bardzo ważną rolę dla młodych sportowców. Tak jak inne cytrusy, mandarynki to źródło witaminy A, C oraz E. Przypomnijmy, że te niezwykle istotne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to naturalne substancje, które chronią nasz organizm przed powstawaniem wolnych rodników. W ten sposób spowalniamy procesy starzenia się, chronimy przed różnego rodzaju chorobami, w tym również nowotworami. Co więcej, mandarynki zawierają sód, potas, magnez, żelazo, fosfor, wapń oraz kwas foliowy. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego ich małą ilością możemy szybko zaspokoić głód. Nie zapominajmy, że błonnik odgrywa również ważną rolę w prawidłowej perystaltyce jelit, dlatego nie powinno go zabraknąć w naszym jadłospisie.

Mimo występowania wielu odmian mandarynek, najpopularniejszą wydaje się być „klementynka”. Nie bez powodu kojarzy się ona większości osób przyjemnie. Jej cechą charakterystyczną jest posiadanie w swojej skórce olejków eterycznych, które wpływają na wzrost poziomu serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. To jednak nie wszystko! Ten rodzaj owocu zawiera związki o nazwie foliany, które wspomagają pracę mózgu i obniżają poziom stresu.

Silny układ odpornościowy to podstawa organizmu, tym bardziej tak aktywnego fizycznie jak nasi młodzi zawodnicy, dlatego niezależnie od tego, czy zapobiegamy, czy już leczymy infekcję, warto włączyć do swojego menu źródło witamin C i E, jakim są właśnie mandarynki. Każdy sportowiec wie, że silne kości i mięśnie to sprawny cały układ ruchu człowieka, a w tym pomoże wapń i fosfor. Nie możemy zapominać o prawidłowo funkcjonującym sercu i układzie krążenia. Za to z kolei, odpowiedzialny jest potas i sód.

Mandarynki, które tam bardzo kojarzą się z okresem zimowym, są smaczne i słodkie, a przy tym wszystkim niskokaloryczne, dlatego też mogą być dobrym zamiennikiem słodyczy. Możemy jeść je jako przekąskę lub przyrządzić z nich sok. Te łatwe i szybkie do obrania niewielkie owoce śmiało możemy dodawać do owsianek, płatków śniadaniowych z jogurtem lub naleśników. Ciasta z ich udziałem z pewnością smakować będą nie jednemu. Podsumowując, nie tylko smaczne i słodkie, ale i zdrowe!

facebook
instagram
youtube
youtube