Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Właściwości płatków owsianych i ich rola w diecie małego piłkarza.

2023-03-30

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem ptzygotowanym przez naszą dietetyk Katarzynę Sobolewską!

   50% sukcesu to treningi, a kolejne 50% to odpowiednio zbilansowana i dopasowana dieta. Często na żywienie dzieci poza domem nie możesz mieć wpływu, jednak są rozwiązania, które możesz wprowadzać aby unikać obaw o to czy twoje dziecko ma zawsze zbilansowany posiłek.Tu dobrze sprawdzą się płatki owsiane i posiłki jakie możesz z nich zrobić dziecku do szkoły.
Ale najpierw warto wiedzieć dlaczego płatki owsiane będą tak dobrym składnikiem w diecie małego sportowca.
   
   Płatki owsiane zawierają dużo węglowodanów, które są potrzebne aby uzupełniać zapasy energii dziecka. Dodatkowo są cennym źródłem błonnika (beta-glukanów) i białka roślinnego. Zawierają witaminy z grupy B wspierające układ nerwowy, którego rozwój w młodym wieku jest bardzo ważny. Zawierają wapń odpowiadający za budowę i rozwój kości, co przełoży się na mniejsze i łagodniejsze występowanie kontuzji. W płatkach owsianych możesz znaleźć także żelazo, wspomagające układ krwionośny. Jednak pamiętaj, aby żelazo z roślin się odpowiednio wchłaniało, powinno występować w parze z witaminą C – to ona polepsza wchłanianie żelaza przez tkanki.

   Dzięki dużej zawartości beta-glukanów (błonnika) płatki owsiane zachowują właściwości probiotyczne, co pomaga budować i wspierać odporność twojego dziecka. Obniżają także ciśnienie krwi i wspierają gospodarkę węglowodanową (utrzymują odpowiednie stężenie cukru we krwi). Maja właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zmniejszają także ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego.

   Zawarty w płatkach owsianych magnez jest bardzo ważny dla każdej komórki organizmu. To on je buduje i pomaga funkcjonować. Nieodpowiednia ilość magnezu w diecie sprawi, że w organizmie tworzą się stany zapalne.

Jakie płatki owsiane wybrać?

Na rynku mamy dostępne trzy rodzaje płatków owsianych, są to:

• Płatki owsiane z całego ziarna. Te przed jedzeniem trzeba najpierw ugotować, ponieważ są ciężko trawione lub nawet wcale. Dlatego nie warto dodawać ich do koktajli lub placuszków. Najlepiej sprawdzą się na 2 godziny przed meczem w formie bardzo, bardzo rozgotowanej z dodatkiem jogurtu i owoców jagodowych.

• Płatki owsiane górskie. Powstają z połówek ziaren, więc będą o wiele lepiej trawione i wchłaniane na ,,surowo’’ bez gotowania.
Te polecam najbardziej. Możesz je dodać do koktajlu, placuszków, zrobić z nich mąkę i usmażyć po treningowe naleśniki.

• Płatki owsiane błyskawiczne. Są najbardziej oczyszczoną i przetworzoną formą płatków. Dodatkowo pozbawione są wielu witamin i składników mineralnych stąd niech będą ostatecznością w diecie dziecka.

facebook
instagram
youtube
youtube