Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Jakie owoce sezonowe wybrać?

2023-05-23

Wielkimi krokami idzie do nas lato, co wiąże się z większym wyborem świeżych owoców i warzyw. W tym artykule skupimy się na sezonowych owocach, które warto wybrać oraz do czego dodawać, aby urozmaicić posiłki małych sportowców.

   Owoce jagodowe, czyli truskawki, borówki, jagody, jeżyny, maliny, poziomki. Zaczynają pojawiać się już pod koniec maja, a pełnie sezonu zaczynają w czerwcu aż do sierpnia. Owoce jagodowe, czyli najzdrowsza grupa owoców jaką wyróżniają naukowcy. Posiadają sporą zawartość witaminy C, a ta zawarta w owocach jest o wiele lepiej przyswajana przez organizm, pomaga w regeneracji organizmu i wspiera odporność. Zawierają także dużo antyoksydantów i polifenole, które wspierają rozwijający się organizm.

   Wiśnie także będą dobrym wyborem do urozmaicenia diety, zawierają dużą zawartość antocyjanów, wspomagając tym samym pracę serca, chronią przed nowotworem jelita grubego i usuwają kwas moczowy z organizmu.

   Gruszki jako jedyny z owoców mają w sobie jod, który wspiera pracę tarczycy. Dodatkowo zawierają spore ilości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Błonnik reguluje ciśnienie krwi, wspiera pracę układu pokarmowego oraz wiąże metale ciężkie w organizmie, które dzięki temu są wydalane na zewnątrz.

   Porzeczki to królowe witaminy C w 100 gramach porzeczek znajdziemy 180mg wit. C.
Na koniec zapomniany agrest, który posiada kwas jabłkowy i cytrynowy. Wspiera trawienie i wspomaga apetyt. Dodatkowo zawiera liczne witaminy z grupy B, które są bardzo ważne dla funkcjonowania młodego układu nerwowego.

Do czego możesz wykorzystywać sezonowe owoce?

   Owoce jagodowe możesz śmiało włożyć do śniadaniówki, tak samo gruszki lub agrest. Porzeczki i wiśnie możesz dodawać do koktajlu z odrobiną miodu i jogurtu.

Dodatkowo owoce dodawaj do owsianek, granoli, naleśników i gofrów. Możesz pomieszać je z jogurtem naturalnym lub skyrem, dostarczysz wtedy bardzo dobre źródło białka, które jest bardzo ważne w diecie małego sportowca.

Artykuł przygotowała dietetyk BVB Academy WBS Warsaw Katarzyna Sobolewska.

facebook
instagram
youtube
youtube