Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - SUPERFOODS

16.12.2020

Z pewnością wiele osób spotkało się już z określeniem „superfoods”. Jest to naturalna, nieprzetworzona żywność, która poprzez zawartość określonych składników, oddziałuje korzystnie na organizm człowieka. Prawdopodobnie na pierwszą myśl przychodzą nam zyskujące coraz większą popularność nasiona chia, czy jagody goji. Warto jednak przyjrzeć się temu tematowi bliżej i sprawdzić, czy tylko te egzotyczne produkty są bogate w cenne składniki odżywcze.

Jedną z podstawowych niezwykle ważnych zasad żywienia, o której często wspominamy jest sezonowość oraz lokalność produktów. Produkty charakteryzujące się określonym czasem występowania mają tę przewagę nam pozostałymi, że są świeże i nieprzetworzone. Te dwie cechy sprawiają, że wzrasta ich wartość odżywcza, a to z kolei ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z takich produktów sezonowych dodatkowo kojarzącym się z nadchodzącymi Świętami, o którym niedawno pisaliśmy, jest dynia. Przypomnijmy, że to warzywo to prawdziwy skarb pod względem zawartości cennych składników. W dyni znajdziemy: witaminę C, witaminy z grupy B, witaminy A, E, K, a także kwas foliowy, wapń, cynk, magnez, żelazo, fosfor, sód i potas. Substancją wysoce docenianą jest tutaj również beta-karoten. Dynia w kuchni jest na tyle uniwersalna, że może być bohaterem zarówno rozgrzewającej zupy-krem, jak i podstawą wielu ciast, ciasteczek, placków i deserowych musów.

Na naszej liście świątecznych „superfoods” znajdziemy również orzechy. O prawdziwym szczęściu mogą mówić osoby, które mają w swoim ogrodzie orzech włoski i nieograniczony dostęp do jego owoców. O ile nie mamy alergii na orzechy to warto włączyć je do swojej diety. Orzechy włoskie wyróżniają się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wykazują właściwości prozdrowotne regulując mechanizmy homeostazy. Jednym słowem wspomogą one nasz organizm w utrzymaniu równowagi poprzez wpływ na pracę m.in. układu nerwowego, krążenia, czy odpornościowego. Dla sportowców na pewno duże znaczenie będzie miał fakt, iż kwasy omega-3 mają wpływ na stan kośćca poprzez wspomaganie wchłaniania wapnia oraz na stawy zmniejszając ryzyko ich zapalenia. Ponadto, orzechy włoskie bogate są w błonnik, magnez, fosfor oraz kwas foliowy. Pojęcie „antyoksydantów” nie jest już nam obce, więc ich ważną rolę podkreślimy i w przypadku tych produktów, ponieważ zawierają one m.in. selen i witaminę E. Młodzi zawodnicy, którzy świadomi są znaczenia białka w diecie sportowców, na pewno docenią wysoką zawartość tego składnika w orzechach. Cennym aminokwasem jest tutaj arginina, która nie tylko bierze udział w budowaniu masy mięśniowej, ale i wspomaga pracę serca.

Kolejnym produktem o wysokiej wartości odżywczej są nasiona lnu, które śmiało mogą rywalizować z nasionami chia. Siemię lniane również zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na serce i układ krążenia. Ich prozdrowotne działanie opiera się na regulacji pracy jelit, poziomu cukru we krwi oraz zmniejszaniu stanów zapalnych. Ogromną zaletą tych niewielkich nasion jest łatwość łączenia ich z innymi produktami i daniami. Nasiona lnu możemy zmielić tuż przed spożyciem, co zwiększy przyswajalność ich cennych składników lub mamy możliwość dodania ich w całości np. do koktajlu, owsianki, sałatki, zupy, czy przeróżnych wypieków. Bardzo charakterystyczną cechą siemienia lnianego jest zdolność do kleikowania. Wystarczy nasiona zalać ciepłą wodą i odstawić na około 10 minut. Ziarna napęcznieją i utworzy się kleisty napar przypominający kisiel. Jest on bardzo często stosowany przy wszelkich zapaleniach błony śluzowej układu pokarmowego. Świetnie sprawdzi się przy zgadze lub niestrawności.

Musimy wspomnieć dziś o jeszcze jednym produkcie. Do listy „superfoods” dopisujemy żurawinę, która ma silne właściwości przeciwbakteryjne znane wszystkim ze skutecznego zwalczania chorób układu moczowego i pokarmowego. Warto uwzględnić te małe owoce w swoim jadłospisie ze względu na bardzo wysoką zawartość przeciwutleniaczy: witamina C, beta-karoten, polifenole oraz flawonoidy. Wszystkie te związki chemiczne hamują w organizmie reakcje utleniania, czyli spowalniają procesy starzenia się komórek, dlatego też zaleca się stosowanie ich nie tylko leczniczo, ale i profilaktycznie. Cierpkie owoce możemy dodawać do koktajli np. ze słodkim bananem, a z kolei suszone świetnie sprawdzą się przy sporządzaniu owsianek, sałatek i wypieków.

O liście super produktów z pewnością będziemy jeszcze pisać, bo jest ich naprawdę sporo w naszym otoczeniu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie bogactwo cennych składników odżywczych mamy pod ręką. Dzisiaj skupiliśmy się na produktach, które śmiało swoje zastosowanie odnajdą w kuchni podczas przygotowania świątecznych potraw. „Superfoods”, które przedstawiliśmy dzisiaj, możemy wykorzystać do upieczenia ciasta dyniowego lub kruchych ciasteczek. Będzie to nie tylko smaczna przekąska, ale i porządna dawka niezwykle ważnych dla naszego organizmu składników.

facebook
instagram
youtube
youtube