Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa Środa - Równowaga kwasowo-zasadowa

27.05.2020

Równowaga kwasowo-zasadowa - co zakwasza, a co odkwasza nasz organizm

Równowaga kwasowo-zasadowa to taki stan organizmu, w którym zachowany jest stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych. Prościej mówiąc, w naszej krwi musi być odpowiedni stosunek „+” i „-’’, aby prawidłowo przebiegały wszystkie procesy życiowe.

Wiemy już, że organizm człowieka, tym bardziej młodego sportowca, potrzebuje dostarczać wraz z dietą zarówno białek, tłuszczów, jak i węglowodanów. Pamiętamy też o niezwykle ważnym znaczeniu witamin i składników mineralnych. Wszystkie produkty, które spożywamy mają wpływ na stopień kwasowości lub zasadowości poszczególnych płynów ustrojowych, m.in. krwi i moczu. Stopień ten mierzy się za pomocą wskaźnika pH o przedziale od 0 do 14. Jeśli wskaźnik wynosi mniej niż 7, mamy do czynienia z odczynem kwaśnym. W przypadku, gdy wynosi on więcej - mówimy o odczynie zasadowych (alkalicznym). Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował najważniejsze jest utrzymanie pH krwi na stałym poziomie, który wynosi 7,35-7,45. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie mówimy tu o pH produktów, ale o ich wpływie na pH naszej krwi po procesie trawienia i wchłaniania. Dlatego też kwaśna cytryna wcale nie będzie nas zakwaszać, ale działać zasadowo, a z kolei słodki cukier, zdecydowanie przyczyni się do zakwaszenia organizmu.

Coraz częściej do czynienia mamy z zakwaszeniem organizmu. Sposób żywienia, stres, brak odpowiedniej ilości snu, brak aktywności fizycznej - to główne czynniki mające wpływ na zaburzoną gospodarkę kwasowo-zasadową. Krótkotrwałe zakwaszenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ nasz organizm wyposażony jest w różne mechanizmy regulujące i z pewnością, gdy tylko pojawi się potrzeba - zadziała. Warto jednak podkreślić, że długotrwałe zakwaszenie organizmu może już niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu człowieka. Mogą pojawić się bóle głowy, senność, obniżenie samopoczucia, problemy z koncentracją. Dodatkowo zauważyć można dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci wzdęć i zaparć oraz bóle mięśni i kręgosłupa. Nagromadzenie w organizmie kwaśnych produktów przemiany materii osłabia nasz metabolizm i układ odpornościowy, a w konsekwencji tego jest on bardziej narażony na działanie drobnoustrojów wywołujących choroby.

Produkty, które spożywamy na codzień różnią się między sobą zawartością pierwiastków kwaso- i zasadotwórczych, dlatego też tak istotna jest zbilansowana dieta. Po ich strawieniu i przyswojeniu decydują one o gospodarce kwasowo-zasadowej. Pierwiastkami kwasotwórczymi są np. chlor, fosfor i siarka. Natomiast do zasadotwórczych należą m.in. wapń, sód, potas i magnez. Jednym z podstawowych czynników mających wpływ na zakwaszenie organizmu jest dieta obfitująca w produkty takie jak: mięso, ryby, sery, jajka, produkty zbożowe, czy słodycze. Dlatego tak istotna jest zasada różnorodności pokarmowej i włączenie do diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Produkty, które szczególnie warto uwzględnić w swojej diecie ze względu na mocno odkwaszający charakter to m.in: suszone owoce (morele, śliwki, figi, banany, jabłka, rodzynki, daktyle), koncentrat pomidorowy, liście pietruszki, awokado, jarmuż, szpinak, cukinia, boćwina, chrzan, soki warzywne i owocowe 100%. Warto zaznaczyć, że działanie odkwaszające ma również mleko i kasza jaglana.

Zakwaszenie nie jest łatwe do zdiagnozowania ze względu na podobieństwo objawów do wielu innych chorób, ale z pewnością stosowanie urozmaiconej diety, bogatej w warzywa i owoce, nie powinno budzić w nas niepokoju. Dlaczego tak ważne jest to u młodych sportowców? Mimo prowadzonego zdrowego stylu życia, w tym wysokiej aktywności fizycznej i odpowiedniej regeneracji, wykazują oni często wzmożone zainteresowanie składnikiem odżywczym, jakim jest białko. Spożywają duże ilości mięsa, serów, jajek, a na talerzu ma obowiązkowo znaleźć się porcja ryżu, bo przecież to „zbuduje ich mięśnie”. Ponadto, coraz częściej bez konsultacji ze specjalistą sięgają po różnego rodzaju odżywki białkowe. Należy pamiętać, że dieta z nieuzasadnioną i źle zbilansowaną podażą białka, może właśnie przyczynić się do zakwaszenia organizmu. Jak widać, po raz kolejny przedstawiona została zaleta urozmaiconej diety. Różnorodność produktów przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu człowieka. Młodzi zawodnicy mogą śmiało korzystać z produktów zbożowych, czy zawierających pełnowartościowe białko, ale z pewnością nie mogą zapominać o porcji warzyw i owoców do każdego posiłku.

Dietetyk Akademii Piłkarskiej
Justyna Piskorz

facebook
instagram
youtube
youtube