Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa Środa - Kiełki nasion

16.09.2020

Kiełki nasion - bogactwo natury!

Wprowadzenie już kilku podstawowych zasad prawidłowego żywienia to naprawdę duży krok do ogólnie pojętego zdrowia. Regularność posiłków, ograniczenie niepotrzebnych i/lub niekorzystnie wpływających na organizm człowieka pokarmów, różnorodność produktów, a także dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu powodują nie tylko poprawę wyników biochemicznych, ale również lepsze samopoczucie, więcej energii, a to wszystko przekłada się na coraz to lepsze wyniki sportowe. Naprawdę cieszy fakt, że coraz więcej młodych zawodników przekonuje się do stosowania powyższych zasad, a z upływem czasu staje się to ich naturalnym nieodłącznym elementem stylu życia. Powodów do zadowolenia przybywa. Czy to w szkole w ramach przekąski, czy podczas organizowanych turniejów sportowych młodzi sportowcy sięgają po świeże lub suszone owoce, orzechy, jogurty, a ostatnio nawet moją uwagę przykuł widok zawodnika, który zajadał się suszonymi pomidorami. To bogactwo cennych dla organizmu człowieka substancji. Skoro coraz częściej dzieci i młodzież sięgają po tak zdrowe przekąski i z uśmiechem na twarzy opowiadają o kolorowych bananowo-szpinakowych koktajlach, które z pomocą opiekunów przyrządzają to warto również zachęcić wszystkich do spróbowania i włączenia do swojego jadłospisu kolejnego produktu, który jest pełen wartości odżywczych, a mianowicie kiełków nasion.

Produkcja kiełków jest niezwykle prosta, a ponieważ podczas procesów kiełkowania dochodzi do rozpadu m.in. cukrów, tłuszczów i białek, dlatego też wszystkie powstałe związki są zdecydowanie łatwiej przyswajane przez nasz organizm. Z drugiej strony, proces kiełkowania powoduje też zmniejszenie ilości substancji antyodżywczych. Rodzajów kiełków nasion jest naprawdę wiele i z pewnością wiele osób spotkało na półkach sklepowych kiełki rzodkiewki, brokułu, nasion roślin strączkowych, lucerny, słonecznika, czy kiełki różnych zbóż. Produkty te różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i walorami smakowymi. I tak np. kiełki rzodkiewki charakteryzuje smak pikantny, kiełki zbóż zazwyczaj są słodsze, a kiełki lucerny mają łagodny, delikatnie orzechowy smak.

Te drobne kiełkujące nasiona to bogactwo witamin, składników mineralnych, białka i wielu innych prozdrowotnych substancji. W kiełkach znajdziemy witaminy: A, B, C, E oraz H. Są one dobrze przyswajalne przez organizm człowieka i różnią się tylko stężeniem w zależności od rodzaju kiełków. Wspominane wcześniej minerały to duże ilości żelaza, magnezu, potasu, cynku, selenu, siarki, litu, czy chromu. Kiełki nasion zawierają również cenne dla sportowców aminokwasy. Szczególnie wyróżniają się pod tym kątem kiełki lucerny, które mają w sobie cały zestaw aminokwasów egzogennych. Ponadto, skiełkowane nasiona charakteryzują się zawartością błonnika, „zdrowych” tłuszczów i węglowodanów. Co więcej, istniejące w ich składzie enzymy powodują lepsze przyswajanie pierwiastków śladowych.

Podsumowując, mamy do czynienia z jednym z najzdrowszych produktów, którego zaletą jest nie tylko skład, ale i dostępność na rynku. Obok sałaty, rukoli, roszponki, czy szpinaku z łatwością odnajdziemy kiełki wielu nasion. Możemy je stosować jako dodatek do sałatek, kanapek, dań na ciepło lub zimno. Są niskokaloryczne i lekkostrawne, przez co bez problemu mogą znaleźć się na talerzu wielu osób, nie tylko sportowców.

Dietetyk Justyna Piskorz

facebook
instagram
youtube
youtube