Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Zdrowa środa - Energia

19.02.2020

Odpowiednia podaż energii i składników odżywczych w diecie młodego piłkarza.

Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na wzrastanie oraz rozwój organizmu dziecka, ale także na osiągane wyniki sportowe. Dlaczego tak ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii młodemu sportowcowi? Jakie mogą być konsekwencje źle zbilansowanej diety?

Nieodłącznymi elementami stylu życia każdego sportowca są: odpowiednie nawodnienie, prawidłowe żywienie, regeneracja i sen. Mówiąc o żywieniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odpowiednią podaż energii i prawidłowo zbilansowany pod kątem składników odżywczych jadłospis. To, ile kalorii potrzebuje młody piłkarz zależy nie tylko od jego wieku, masy ciała, wzrostu i masy mięśniowej, czyli podstawowej przemiany materii. Wpływa na to również rodzaj, intensywność i czas trwania wysiłku, a także stres. Zarówno główne składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, jak i składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas, sód, czy żelazo są niezwykle istotne do zachowania zdrowia. Ponadto, sprawiają, że zawodnik jest bardziej efektywny podczas ćwiczeń. Jednostki treningowe i rozgrywane mecze zdecydowanie zwiększają podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Pamiętajmy, że wzmożony wysiłek fizyczny w połączeniu ze zbyt niską podażą składników odżywczych i stresem mają wpływ na pogorszenie stanu zdrowia młodego piłkarza. Nie tylko obniżają się jego zdolności wysiłkowe, ale co za tym idzie, spada odporność organizmu i łatwiej o infekcję. Problem ten dotyczy głównie młodych zawodników, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na sposób ich żywienia, tym bardziej w dni treningowe i meczowe, gdzie ich zapotrzebowanie wyraźnie wzrasta. Jeśli młody zawodnik nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości energii, będzie odczuwał zmęczenie, a jego zdolność wysiłkowa będzie obniżona. U piłkarzy szczupłych o drobnej budowie ciała, którzy mają niski poziom tkanki tłuszczowej i dodatkowo nie pobierają odpowiedniej ilości energii wraz z pożywieniem, zdecydowanie częściej występują kontuzje i zakażenia górnych dróg oddechowych. Z kolei, osoby z nadmierną masą ciała, które nie przywiązują uwagi do jakości produktów i posiłków, co w efekcie doprowadza również do niedożywienia, narażone są na urazy kończyn dolnych.

Mimo, że do każdego sportowca należy podejść indywidualnie, to w każdym przypadku najważniejsze są podstawowe zasady żywienia. Niezwykle istotna jest regularność spożywanych posiłków. Młody sportowiec w ciągu dnia powinien zjadać od 4 do 6 posiłków co 3-4 godziny. Oprócz trzech głównych, czyli śniadania, obiadu i kolacji, wskazane jest, aby w jego jadłospisie znalazły się drugie śniadanie i podwieczorek. Dodatkowo, szczególnie w dni treningowe lub meczowe nieodłącznym elementem diety są także przekąski okołotreningowe (przed i po treningu). Częstym problemem jest opóźniony apetyt u sportowców tuż po wzmożonym wysiłku fizycznym. Nie zapominajmy o tym, że jeśli trenujemy więcej, to jemy więcej. Szybkie uzupełnienie strat energetycznych przyspiesza proces regeneracji. Ponadto, każdy posiłek musi być prawidłowo skomponowany. Oznacza to, że powinien on zawierać w odpowiednich proporcjach dobrej jakości zarówno białka, tłuszcze jak i węglowodany. Pamiętać należy również o roli witamin i składników mineralnych.

O tym, co konkretnie i ile jeść już wkrótce. Szczegółowe opisy każdego z posiłków młodego sportowca będą się sukcesywnie ukazywać w kolejnych tygodniach.


Dietetyk Akademii Piłkarskiej
Justyna Piskorz

facebook
instagram
youtube
youtube