Z pewnością większość z nas zgodzi się z tym, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć różnego rodzaju objawy i schorzenia, szczególnie u osób tak aktywnych fizycznie jak młodzi piłkarze. Podstawą tej profilaktyki, a jednocześnie przyczyną poprawy wyników sportowych jest stosowanie się do zaleceń diety łatwostrawnej. Ta prosta modyfikacja żywienia z pewnością wpłynie również na wzrost wydajności intelektualnej organizmu człowieka. Wyższy poziom koncentracji, brak ospałości, czy rozdrażnienia to cechy pożądane u dzieci, tym bardziej w czasach zdalnego nauczania.
W jednym z wcześniejszych artykułów omawialiśmy problem zaburzeń żołądkowo-jelitowych pojawiających się u zawodników podczas wysiłku fizycznego. Powodem może być zarówno odwodnienie, a w konsekwencji tego spowolnienie tempa opróżniania żołądka, jak i spożywanie określonych produktów. Wspominaliśmy o grupie fermentujących węglowodanów (tzw. „FODMAP”), które są wolno wchłaniane w jelitach lub całkowicie nie ulegają strawieniu. Podkreśliliśmy znaczenie indywidualnego podejścia do sportowca i obserwacji jego organizmu w przypadku przewlekle pojawiających się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Nie bez powodu dieta łatwostrawna jest tak rekomendowana przy leczeniu chorób i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób żywienia wykluczający produkty trudnostrawne oraz przyrządzanie potraw czyniące je ciężkostrawnymi. Warto zaznaczyć, że dieta niezależnie od tego, czy jest dedykowana konkretnemu schorzeniu czy też grupie populacji, jaką są m.in. sportowcy, nie może powodować niedoborów składników pokarmowych. Powinna być ona oparta na zasadach zdrowego żywienia i przystosowana do potrzeb danego organizmu, zawierając przy tym wszystkie potrzebne składniki energetyczne, budulcowe i regulujące. Zwróćmy uwagę na fakt, iż założenia wielu diet bazują na założeniach diety lekkostrawnej. Jej ogromną zaletą jest to, że odgrywa ona niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób.
W związku z powyższym, aby trenować i grać na jak najwyższym poziomie, a przy tym nie mieć problemów z nauką oraz innymi obowiązkami dnia codziennego, powinniśmy opierać swój jadłospis na diecie łatwostrawnej. W jej założeniach będziemy z jednej strony dostarczać odpowiednie do naszych potrzeb indywidualnych ilości energii oraz składników odżywczych, a z drugiej wykluczać produkty i potrawy zawierające duże ilości tłuszczu, błonnika, produkty wzdymające oraz ostre przyprawy. Wspominając o błonniku, który odgrywa ważną rolę w naszym żywieniu, musimy pamiętać, że jego zbyt duża ilość może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a co za tym idzie, niedobory makro- i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W przypadku częstych biegunek zwróćmy uwagę na dobór delikatnych warzyw i dojrzałych owoców, usuwajmy pestki i skórki np. z pomidorów, częściej wybierajmy gotowane warzywa zamiast świeżych surówek. Przypomnijmy w tym miejscu, co zaliczamy do warzywach lekkostrawnych: sałatę, pomidory, pieczarki, marchew, cukinię, szpinak, buraki. Kolejnym bardzo istotnym założeniem diety łatwostrawnej jest stosowanie odpowiednich technik kulinarnych. Należy zrezygnować lub mocno ograniczyć smażenie na tłuszczu w tradycyjny sposób. Spożycie przed treningiem lub meczem smażonego kotleta spowoduje duże obciążenie dla układu pokarmowego, a energia zamiast być wykorzystywana przez mięśnie do ich pracy, pożytkowana będzie przez żołądek, wątrobę i trzustkę na długotrwałe procesy trawienne. Jak to się przekłada na aktywność zawodnika podczas jednostki treningowej? Otóż będzie mu się trudniej biegało, więc będzie się wolniej poruszał, będzie zdekoncentrowany, rozdrażniony lub zaniepokojony uczuciem ciężkości i brakiem sił. Taki zawodnik, nawet nieświadomy sytuacji, po prostu się frustruje, że nie może się skupić na treningu i jak to mówi „nic mu dzisiaj nie wychodzi”. Dlatego tak ważną rolę odgrywa żywienie w diecie sportowców. Starajmy się korzystać z takich technik kulinarnych jak gotowanie w wodzie lub na parze, pieczenie w folii lub pergaminie. Jeśli mówimy o smażeniu, to dozwolone jest tylko krótkie podsmażenie, a następnie uduszenie potrawy.
Dieta lekkostrawna zapewnia odpowiednią podaż energii oraz składników odżywczych. Jej zaletą jest fakt, iż człowiek czuje się lekko, jest zdolny do aktywnego trybu życia, a w szkole i pracy jego umysł potrafi pracować na najwyższych obrotach. Jest to tym bardziej pożądane u młodych zawodników, którzy w ciągu dnia ucząc się zdalnie, mają ograniczony ruch. Wpływa to negatywnie na ich perystaltykę jelit, co dodatkowo przy złych nawykach żywieniowych, przekłada się na ograniczone funkcjonowanie podczas treningu. Dlatego też lepiej wybrać jako posiłek przedtreningowy gotowany makaron z duszonymi warzywami niż ciężkostrawnego smażonego kotleta.