Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Wszystko co musisz wiedzieć o cynamonie!

2023-01-12

Zapach cynamonu kojarzy się z zimą i świętami, ale warto używać go cały rok. Jest to najpopularniejsza przyprawa korzenna, która posiada wiele zastosowań i właściwości prozdrowotnych.

Cynamon znany jest już ze starożytności.
Używali go Grecy, Rzymianie, Egipcjanie, Hindusi oraz Chińczycy nadając mu dodatkowo symboliczne znaczenie amuletu, który ma chronić przed wieloma chorobami.

Cynamon dzielimy na dwa rodzaje cejloński oraz chiński. Cynamon cejloński ma wiele właściwości zdrowotnych, posiada ciemnobrązowy kolor oraz jest bardzo kruchy i łatwy do zmielenia. Cynamon chiński jest o wiele tańszą wersją. Posiada czerwonobrązowy kolor, jest twardy i ciężki do zmielenia. Pamiętaj przy wyborze kieruj się kolorem i ceną. Im wyższa cena i jaśniejszy kolor tym cynamon będzie zdrowszy dla naszego organizmu.

Właściwości odżywcze cynamonu.
Cynamon zawiera witamy A, C, E, K, oraz wiele innych witamin z grupy B (niacynę, kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, inozytol). Witamy z grupy B wspierają pracę układu nerwowego, pomagają w produkcji czerwonych krwinek, łagodzą napięcie oraz wspierają w walce z bólami głowy. Witaminy A,E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, więc warto zadbać w posiłku także o dodatek orzechów, pestek lub nasion. Cynamon bogaty jest także w wiele cennych minerałów: wapń, magnez, żelazo, potas, sód, cynk i fosfor.

Magnez jest budulcem komórek organizmu. Odpowiada za zmniejszanie stanów zapalnych w organizmie oraz poprawia skupienie i koncentrację.
Potas, sód i wapń są jednymi z ważniejszych elektrolitów w organizmie. Elektrolity pomagają prawidłowo przewodzić impulsy elektryczne między komórkami. Dodatkowo potas kontroluje pracę mięśni oraz pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową.
Funkcją żelaza jest dostarczanie tlenu do narządów i mięśni małego sportowca. Jest składnikiem wielu białek oraz wchodzi w skład hemoglobiny.
Cynk i fosfor w dużej mierze odpowiadają za utrzymanie odporności oraz wzmacniają kości i układ nerwowy.
Kora cynamonu korzystnie wpływa także na stężenie cukru we krwi u osób chorujących na cukrzycę typu II. Zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Badania pokazują, że spożywanie cynamonu od 1 do 3 gramów dziennie przez około 40 dni zmniejsza poziom glukozy w surowicy na czczo o 29%. Cynamon wpływa także na lipidogram. Te same badania dowodzą, że stężenie triglicerydów zmniejszyło się o 30%, cholesterolu LDL o 27%, a cholesterolu całkowitego o 26%. Dodatkowo cynamon pomaga w walce ze wzdęciami, biegunkami, a także wspomaga apetyt.

Cynamon posiada wiele zastosowań możesz dodawać go do naleśników, gofrów i koktajli.

Dla małego sportowca możesz przygotować pierniczkowy koktajl, który posiada cenne węglowodany, białko i tłuszcze, a dodatek cynamonu wzbogaci go o dodatkowe minerały i witaminy.
Koktajl pierniczkowy (1 porcja)
• 1 banan
• 3 łyżki płatków owsianych
• 200 ml mleka 2%tł.
• 1 łyżeczka kakao
• 0,5 łyżeczki cynamonu
• 1 łyżeczka masła orzechowego
• Opcjonalnie aromat wanilii
Wykonanie: zblenduj wszystkie składniki i przelej do butelki.

facebook
instagram
youtube
youtube