Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Jak ważne jest regularne spożywanie posiłków?

2023-01-25

Żywienie małego sportowca oprócz zbilansowanej diety powinno być regularne i dopasowane do potrzeb energetycznych dziecka.
   
   Badania pokazują, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nie jedzą odpowiedniej ilości posiłków, która powinna wynosić od 4 do 5 dziennie. Posiłki powinny być podzielone na trzy główne, czyli śniadanie, obiad, kolacja oraz dwa posiłki uzupełniające: II śniadanie i podwieczorek. Literatura dowodzi częste powielanie posiłków u dzieci, czyli podwójny podwieczorek lub podwójny obiad. Prowadzi to do przejadania oraz rozregulowania ośrodków głodu i sytości u dziecka. Jednak jest jeszcze jedna ważna kwestia, która zostaje często pomijana. Mały apetyt dziecka nad ranem jest naturalny, jednak pamiętaj aby twoje dziecko i tak zjadło chociaż drobny posiłek.

Dlaczego śniadania są tak ważne?

   Pomijanie śniadań prowadzi do ukształtowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które uczą dziecko, że śniadania są mało ważnym i nieznaczącym posiłkiem. Pełnowartościowe śniadanie daje energię na sam początek dnia oraz pomaga utrzymać gospodarkę węglowodanową (poziom cukru we krwi) na prawidłowym poziomie. Dodatkowo dzięki śniadaniom organizm nie wytwarza dużych ilości kortyzolu (hormon stresu). Doprowadzanie organizmu do niepotrzebnego stresu skutkuje:
• zmniejszoną koncentracją,
• mniejszym skupieniem się,
• częstymi bólami głowy,
• częstszymi infekcjami,
• problemami ze snem.

   Pamiętaj, aby śniadania były zbilansowane, czyli zawierały węglowodany złożone (płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, omlety lub naleśniki z mąki pełnoziarnistej), białka (twaróg, jogurt naturalny, kurczak, jajka) oraz tłuszcze (nasiona i pestki, awokado, oliwa z oliwek). Taka kompozycja posiłku pomoże twojemu dziecku zachować energię na początek dnia oraz utrzyma cukier we krwi na odpowiednim poziomie. Dodatkowo pamiętaj o owocach i warzywach, które dostarczają witaminy, minerały oraz spore ilości błonnika dla rozwijającego się organizmu.

   Posiłki w ciągu dnia powinny być dostarczana co 3-4 godziny i uwzględniać czas przed treningiem i po. Mały sportowiec potrzebuje dużo energii, która dostarczona z pożywienia pomoże osiągnąć większą koncentrację i siłę podczas aktywności. Przed samym treningiem podaj dziecku posiłek niskotłuszczowy. Tłuszcz obciąży dziecko i doprowadzi do zbędnych trudności na boisku. Postaw na węglowodany proste (biały makaron, biały ryż, drobne kasze) oraz na dobrej jakości niskotłuszczowe białko (indyk, kurczak, jogurt naturalny). Tu dobrze sprawdzą się rozgotowane warzywa, które nie obciążą układu pokarmowego dziecka. Pamiętaj także o posiłku potreningowym. Dobrze sprawdzi się banan lub mus owocowy.

   Kolacja to także ważny posiłek w ciągu dnia, ponieważ przerwa między następnym śniadaniem nie jest aż tak duża, co nie wpłynie na rozregulowanie gospodarki węglowodanowej. Dodatkowo pomaga uzupełnić pozostałą ilość węglowodanów, która została zużyta podczas meczu/treningu. Wspomaga regenerację organizmu, a tym samym przyczynia się do lepszego wypoczynku podczas nocy. Najlepiej na kolację podawać dziecku pełnowartościowe kanapki, sałatki, naleśniki lub zapiekanki.

facebook
instagram
youtube
youtube