Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Prawidłowe nawodnienie młodego sportowca!

2022-10-09

Zapraszamy do artykułu przygotowanego przez naszą dietetyk Kasię Sobolewską nt. odpowiedniego nawodnienia!

Dlaczego odpowiednie nawodnienie Twojego dziecka jest ważne?

Okres jesienno-zimowy zbliżył się do nas wielkimi krokami.Wrzesień powitał nas typowo jesienną aurą. Temperatura za oknem jest coraz niższa, co sprawia, że odczuwanie pragnienia również się zmniejszyło.

Podczas upałów czujemy większe pragnienie, jednak kiedy temperatura spada jest ono odczuwalne w dużo mniejszym stopniu. Nie oznacza to jednak, że organizm nie potrzebuje wody. Nadal musimy dbać o odpowiedni stopień nawodnienia, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Wtedy, zapotrzebowanie organizmu w wodę rośnie.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jaką wodę wybrać na trening dla dziecka oraz jak odwodnienie wpływa na organizm małego sportowca.

Objawy odwodnienia
Organizm człowieka w 75% składa się z wody. Dzięki niej w ludzkim ciele zachodzą wszystkie procesy biochemiczne i hormonalne. Woda ochrania narządy wewnętrzne, wspiera pracę mózgu oraz wchodzi w skład komórki, czyli podstawowej jednostki budulcowej organizmu. Dodatkowo zapewnia odpowiednią pracę mięśni i stawów, co przekłada się na jakość i bezpieczeństwo treningów twojego dziecka. Brak odpowiedniej ilości wody przy dużej liczbie treningów będzie skutkować zwiększoną liczbą kontuzji oraz dłuższym czasem regeneracji małego sportowca.
Jednym z ważniejszych sygnałów dotyczących odwodnienia będą częste bóle i zawroty głowy. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych można zauważyć zmniejszoną koncentrację, suchość w buzi, częstsze zaparcia oraz senność.
Odwodniony organizm to gorszy trening. Następuje wtedy spadek ciśnienia krwi oraz częściej występujące skurcze mięśni. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o butelce wody dla twojego dziecka przed i po treningu.

Jaką wodę wybrać?
Na rynku jest kilka rodzajów wód, niemniej wybór wcale nie jest taki oczywisty. Dodatkowo w grę wchodzą napoje izotoniczne.

Woda gazowana czy niegazowana?
Woda gazowana nie będzie dobrym wyborem na treningi i mecze z uwagi na dużą częstotliwość ruchu dziecka. Wypicie wody z gazem spowoduje wzdęcia, ból i kłucie w brzuchu. Postaw zatem na wodę niegazowaną, która nawodni organizm i nie spowoduje dyskomfortu.
Stopień mineralizacji też ma znaczenie!
Na treningu dziecko z wraz z potem traci dużo minerałów m.in. potas, sód, chlor, magnez i wapń. Dlatego wybieraj mineralne wody niegazowane np. Cisowianka, Kropla Beskidu, Dobrowianka. Jeżeli twoje dziecko ma dużo intensywnych treningów, to w dni wolne wybierz wody wysokozmineralizowane typu Muszynianka, Staropolanka lub Muszyna. Najmniej sprawdzą się wody źródlane, które nie zwierają w swoim składzie zbyt wielu składników mineralnych. Są one przeznaczone w szczególności dla kobiet w ciąży i osób starszych.

Woda czy napój izotoniczny?
Podczas wysiłku fizycznego trwającego mniej niż 1 godzinę, wystarczy mineralna woda niegazowana, jednak wraz z wydłużeniem czasu treningu zaopatrz dziecko w napój izotoniczny. Pomoże on w większym stopniu wyrównać niedobory elektrolitów utracone podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo węglowodany zawarte w takich napojach pomogą zregenerować mięśnie uzupełniając zapasy glikogenu.
Nie daj się zwieść kolorowym reklamom!
Uważaj na wody smakowe, są to najczęściej napoje z dużą ilością cukru, które nie będą pozytywnie wpływać na organizm małego sportowca. Zbyt duża podaż cukrów prostych w diecie dziecka wiąże się ze zmniejszoną koncentracją, podatnością na kontuzje oraz sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości.
Oprócz ilości spożywanej wody liczy się jeszcze to, w jakim tempie jest wypijana.
Podczas treningu ważne jest, aby wypijać 150-200 ml wody co 15-20 minut. Wtedy następuje największe nawodnienie i wyrównanie minerałów utraconych wraz z potem. Ważne, aby w ogólnym podsumowaniu treningu ilość wypijanej wody przekroczyła lub była równa 1 litrowi. Pamiętaj, że odpowiednia podaż wody w trakcie meczu/treningu będzie na bieżąco pomagała uzupełniać niedobory płynów.

A co, kiedy twoje dziecko nie chce pić wody?
Tu dobrze sprawdzi się dodatek owocówDodaj owoce. Do butelki z wodą wrzuć kilka plastrów cytryny, pomarańczy lub kiwi. Dodatkowo możesz wzbogacić ją o listki mięty i bazylii oraz dodać plastry imbiru. Ładna butelka też może pomóc. Wybierz razem z dzieckiem bidon, który będzie chciał nosić na trening - to także pomoże przekonać twoją pociechę do picia większej ilości wody.
Pamiętaj, że woda jest także w jedzeniu.
Oprócz wody z butelki ważne jest to, aby dostarczać ją także z produktami żywnościowymi. Są to m.in. owoce (winogrona, jabłka, gruszki, maliny, borówki), warzywa (cukinia, rzodkiewka, ogórek, dynia), zupy, herbaty, napary ziołowe, napoje mleczne (kefir, maślanka, koktajle mleczne z owocami).

Dietetyk Katarzyna Sobolewska

facebook
instagram
youtube
youtube